Hitelfelvétel nyugdíjasként

Hitelfelvétel nyugdíjasként

Nyugdíjasként hitelt szeretnél felvenni? Ne aggódj a korod miatt: a nyugdíjasok is vehetnek fel hitelt!

Nyugdíjas vagy? Váratlanul nagyobb anyagi kiadásra lesz szükséged, de jelenleg nincs rá pénzed? Ne aggódj! A tévhitekkel ellentétben neked is van lehetőséged hitelfelvételre. Ugyanolyan értékes ügyfélnek számítasz a bankok szemében, mint bárki más. Ami nem csoda, hiszen a nyugdíjad – ami szerencsés esetben nem kevés – biztos jövedelemnek számít, amire hitelt is vehetsz fel némi korlátozás mellett.

Számottevő különbségek nincsenek

Annak, hogy nyugdíjasként hitelt vehess fel nincs számottevő különbsége az általános hitelbírálati szabályokhoz képest. Ebben az esetben is, mint mindig a bankok először az elsődleges jövedelmet vizsgálják – ebbe az öregségi nyugdíj is beletartozik. Ebből következik, hogy Így akár elérhető a hitel nyugdíjasoknak akkor is, ha a minimálbérrel megegyező rendszeres bevételük van. 

Ha hitelt akarsz felvenni – legyen szó személyi kölcsönről vagy jelzáloghitelről – a jövedelmed összege és típusa az egyik legfontosabb feltétel. Itt is megkülönböztetik az elsődleges és kiegészítő jövedelmet.Alapszabály, ha nem rendelkezel valamilyen elsődleges jövedelemmel, nem vehetsz fel sem lakáshitelt, sem személyi hitelt. Az öregségi nyugdíj azonban mindenhol – azaz minden banknál – elsődleges jövedelemforrásnak tekintendő, de nyugdíjas hiteligénylőként is meg kell felelned a JTM-korlátnak. 

De mi az a JTM?

A Jövedelemarányos Törlesztési Mutató (JTM) azt mutatja meg, hogy mekkora részét teheti az összes hiteled törlesztőrészlete a jövedelmednek. Az adósságfék szabályozás téged őv az eladósodástól: még a kifejezetten magas, nettó 500 ezer forintot elérő vagy azt meghaladó jövedelem mellett sem engedi, hogy a törlesztőrészleteid meghaladják a bevételeid 60 százalékát. 

A magyar törvények szerint hiteligényléskor nincs felső korhatár – a Magyar Nemzeti Bank elvárja a pénzintézetektől, hogy a hiteligényét automatikusan senkinek se utasítsák el az életkora miatt. Ha az életkorra mégis kizárások vonatkoznak egy adott banknál, azt a bankoknak előre fel kell tüntetni. Ez annyit jelent a gyakorlatban, hogy a magyarországi bankok feltüntetik, hogy milyen idősen lehet egyedüli igénylőként kölcsönt felvenned. 

Eggyel azonban jó, ha tisztában vagy – az igénylésnél nem a hitelfelvétel idején betöltött életkorodat fogják vizsgálni, hanem azt, hogy milyen idős leszel a futamidő végén.

Ez hitelintézettől függően személyi kölcsönnél 65 és 72 év közé esik, lakáshitelnél 70 és 75 év közé. Ez sajnos némileg szűkíti a lehetőségeidet, de nem zárja ki a pénzhez jutás esélyét, ugyanis akad olyan bank is ahol nincs felső életkori megkötés.

Adóstárs bevonására is szükség lehet

Ha nyugdíjasként vagy meghatározott kor felett igényelsz valamilyen hitelt, akkor a bank adóstárs bevonását is előírhatja – ezzel bebiztosítva magát és téged is azzal, hogy mindig lesz valaki aki a hitelt fizetni tudja. Természetesen a nyugdíjas is lehet adóstársa egy nem nyugdíjasnak, ami kedvezőbb feltételeket teremt a hitel törlesztő részleteinek a megállapításánál.

A hiteligénylés menete 

A hiteligénylés menete nem tér el jelentősen az általánostól, néhány különbség azonban mégis van:

  • a jövedelem igazolás dokumentumai: általában a nyugdíjszelvényt, a nyugdíjas igazolványt, illetve a nyugdíjhatározatot szokták kérni
  • ha igénylőként a futamidő végére betöltenéd a bank által meghatározott életkort , adóstárs bevonását kérik
  • része az igénylésnek a hitelképesség vizsgálat is. A bankok minden esetben ellenőrzik az állandó lakhely meglétét, a rendszeres jövedelmeket, a megfelelő elérhetőséget, az azonosító okmányok meglétét,a bankszámlát, azt, hogy van-e aktív vagy passzív lejárt tartozásod