Szigorodtak a hitelfelvétel feltételei a külföldi jövedelemmel rendelkezők számára!

hitel külföldi jövedelemmel

Napjainkban nagyon sokan dolgoznak külföldön, onnan szerezve a rendszeres jövedelmüket. Joggal merül fel a kérdés, hogy a számukra elérhető-e a hazai bankoknál a hitelfelvétel? Jó hír, hogy igen, rossz hír, hogy csak szigorú feltételek mellett (ebben jelentős szerepe van a koronavírus miatti megnövekedett kockázatoknak is). Mindez azt jelenti, hogy a hitelező bankot külföldi jövedelem esetén a szokásosnál is körültekintőbben járnak el.

A bankoknak bevált gyakorlata van arra, milyen feltételek mellett tudnak hitelt biztosítani ilyen esetben – a mentségükre szól, hogy nekik kötelességük a leggondosabban ellenőrizni, hogy képes leszel-e teljesíteni a szerződésben vállaltakat akár 2-3 évtizeden keresztül.

Még az sem mindegy, hogy milyen szektorban dolgozol

A bankok magatartása általában kockázatkerülő: sok olyan bank van, amelyik a bizonytalan helyzet miatt egyáltalán nem vállalja a hitelezést azoknak az ügyfeleknek, akiknek kizárólag külföldi jövedelmük van. De vannak bankok, ahol kizárólag csak a “válságálló szektorokban” dolgozókat részesítik előnyben. Ez a hozzáállás a koronavírus időszakában így lehetetlenné teszi azoknak a hitelfelvételét, akik a turizmusban, vendéglátásban, egyes szolgáltatások terén dolgoznak. 

De léteznek olyan bankok is amelyeknél nincs ilyesforma kötöttség, viszont szigorúbb elvárásokat támasztanak a hiteligénylőkkel szemben. 

A hitelfelvételt a munkaszerződés típusa is nagymértékben befolyásolja 

A határozott idejű munkaszerződés “békeidőben” is megosztja a bankokat, és ez a tendencia most csak még rosszabbra fordult. Több hitelintézetnél jelenleg a határozott idejű külföldi munkaviszonyt egyáltalán nem fogadják el. A határozatlan idejű munkaszerződéssel már nagyobb eséllyel juthatsz hitelhez, de a bankok itt is megkötést tehetnek azzal kapcsolatban, hogy melyik országból származik a jövedelem. (Gondot jelenthet az USA-ból származó jövedelem, vagy a Brexit után az angliai jövedelem )

A fennálló munkaviszony hossza is számít

Kézenfekvő, hogy a bankok azoknak az ügyfeleknek hiteleznek nagyobb biztonsággal, akiknek hosszabb idő óta fennáll a munkaviszonya. A stabilabb munkahely növeli annak az esélyét, hogy probléma nélkül vissza tudod fizetni a hitelt. Hasonlóan a magyar munkaviszonyhoz – külföldi munkaviszony esetén is a minimum elvárás a 3 hónapos munkaviszony, de ettől a legtöbb banknál többet – jellemzően 6 és 12 hónapot követelnek meg. 

A külföldi vállalkozói jövedelem túl kockázatos

A bankok mindegyike a külföldi vállalkozásból származó jövedelmet túl kockázatosnak találja.

Na és a külföldi nyugdíj?

Jó hír a külföldi nyugdíjjal rendelkező magyar állampolgároknak, hogy ezt a jövedelmet csaknem minden bank elfogadja, és szerencséjükre csak néhány helyen vannak megkötések. Az öregségi nyugdíj jól hitelezhető jövedelem, mert kiszámítható – a bankok minden esetben meghatároznak egy életkort (általában 70-75 év között), amit a hiteligénylő nem tölthet be a hitelszerződés szerinti lejáratakor. 

Sok külföldön munkát vállaló magyar kerül nehéz helyzetbe

A jelenlegi hitelezési környezet egyáltalán nem kedvez a külföldi munkavállalóknak a szigorúbb hitelezési feltételek miatt. Fontos tudni, hogy ezek a banki szigorítások a koronavírus járvány következményei, és átmeneti intézkedésként vannak jelen. Ha egyszer végre sikerül túljutni a COVID okozta problémákon, akkor a bankok fokozatosan visszatérnek korábbi hitelezési gyakorlathoz.

A fentiek alapján látható, hogy a külföldi jövedelem nem kizáró ok a hitelfelvételnél, de számos szigorú  feltételnek kell megfelelni hozzá.

Kapcsolódó tartalmak:

Tovább a cikkhez

Tovább a cikkhez