Hogy tudod elkerülni a negatív KHR listára való felkerülést?

A negatív KHR listára való kerülés az adósok rémálma. Egyet jelent azzal, hogy nem elég a már eleve kialakult szorongatott helyzetük, csekély esélyük van arra, hogy abból anyagi segítséget – hitelt kapva kilábaljanak. A legjobb az lenne, ha senki – így te sem jutnál addig a pontig, amíg ennek a veszélye felmerül. Amennyiben ez mégis bekövetkezne, úgy ezek az opciók jelenthetnek megoldást:

Hitel BAR listásoknak

BAR (KHR) listásoknak hitel? Mutatjuk milyen lehetőségeid vannak!

Mi az a KHR?

A Központi HItelinformációs Rendszer (KHR) – a korábbi BAR lista jogutódja – olyan adatbázis, ami a felvett hitelekkel kapcsolatos részletes információkat tartja nyilván. A rendszert közösen működtetik a hazai pénzügyi szolgáltatásokat végző intézmények. Az ügyfelek hitelképességének elbírálásához alkalmazzák, mert a KHR tartalmazza minden hitelszerződés adatát. Többek között a fizetési mulasztásokat, a késedelmet, a hitel átütemezéseket, csalást, visszaélést, de a pozitív adósok adatait is. 

A KHR segítségével a bankok egyaránt védik magukat és védenek téged is, mert megakadályozzák a túladósodást. Ha nem fizetted eddig sem megfelelően a hiteleidet, vagy más okból kerültél fel a negatív KHR listára, akkor nem kaphatsz újabb hitelt. 

Hogy kerülheted el a KHR negatív listájára való felkerülést?

Kezdjük az egyszerűbben teljesíthető alternatívákkal:

  • Ne kövess el bankkártya-visszaélést – azaz ne használj jogosulatlanul bankkártyát vagy hitelkártyát – például ne vásárolj lopott vagy talált kártyával. Fontos, hogy ebben az esetben nincs aktív vagy passzív KHR státusz besorolás, ha visszaélésen érnek, akkor 5 évre felkerülsz a negatív KHR listára és nem is tudsz lekerülni onnan.
  • Ne csalj! – azaz ne használj hamis adatokat a pénzügyi szolgáltatások igénybevételéhez. Ha mégis ezt teszed, ne csodálkozz, hogy itt is 5 évig tartó negatív KHR listás nyilvántartásra leszel ítélve (többek között).

Kerüld el a leggyakoribb okot: a hitelmulasztást!

Hitelmulasztást akkor “követsz el” és KHR negatív státuszt “vivsz ki” magadnak, ha 90 napot meghaladó a minimálbér összegénél nagyobb lejárt tartozással rendelkezel. A dolog szépsége, hogy nemcsak hitelfelvevőként,  hanem egy másik adós kezeseként is felkerülhetsz az aktív KHR listára, ahol a hitel kifizetése után is még 1 évig passzív státusszal szerepelni fogtok mindketten.

Hogy kerülheted el a hitelmulasztást?

Természetesen a hiteleid törlesztőrészleteinek időben történő megfizetésével. Ez sajnos nem mindig kivitelezhető. Elég egy váratlan nagyobb összegű kiadás, egy baleset vagy betegség – és a fillérre beosztott havi bevételeid már nem futják a törlesztőket. Telnek a hetek, a helyzet nem változik, és röpke 90 nap alatt felkerülsz a rettegett KHR negatív lista aktív státuszába, ami egyet jelent azzal, hogy csak néhány hitelintézettől számíthatsz segítségre.

Nos még mielőtt ez bekövetkezik – mármint a negatív KHR listára kerülés (és a végrehajtás) még akad néhány lehetőséged, amivel ez megakadályozható:

  • ne dugd homokba a fejed – keresd fel a bankodat és egyezz meg velük
  • a hitelező banktól kérheted a meglévő hiteled felülbírálatát
  • kérvényezhetsz halasztást
  • kérheted a törlesztőrészletek átütemezését
  • ahogy azt is kérheted, hogy a részleteket csökkentsék vagy engedjék el
  • szóba jöhet a családi csődvédelem is, ilyenkor a hitelspirálból való kikerülést egy kívülálló segíti majd 

Ne halogass sokat, keresd a megoldásokat, a bank a segítségedre lesz ebben. Tévhit, hogy a pénzintézetekkel nem lehet közös nevezőre jutni. Ha látják a fizetési hajlandóságot inkább egyeznek bele abba, hogy visszakapják a pénzüket – még, ha erre később is kerül majd sor az eredetileg tervezettnél – mint végrehajtási eljárást indítsanak.