Mi az a KHR? Miket tart nyilván?

Hallottál már a KHR-ről? Ha nem, akkor szerencsés vagy, mert akkor az eddigi életed során még nem volt szükséged hitelre. Viszont ez nem jelenti azt, hogy nem is lesz – ezért nem árt, ha tisztában vagy a működésével. Természetesen azoknak is érdemes informálódni, akiknek már élesben is volt/van tapasztalatuk róla. Miért? Mert nem érhetik kellemetlen meglepetések egy legközelebbi hitelkérelem beadása után, ha az előző törlesztésével alaposan elmaradtak.

Mi az a KHR?

KHR – azaz Központi Hitelinformációs Rendszer – az elnevezés egy olyan központi információs adatbázist takar, amely egyaránt szolgálja a hitelt kérelmezők, és a hitelező intézmények érdekeit. Nem más, mint egy hitelinformációs nyilvántartás, amelynek a felhasználásával a hazai pénzügyi szolgáltatók a hitelt igénylők hitelképességét mérik fel. Ezzel kizárják annak a lehetőségét, hogy ugyanaz a személy egyszerre több banknál is rendelkezzen hitellel és emiatt túlzottan eladósodjon. A KHR-ben nyilvántartott adatokhoz hozzáférése van minden pénzintézetnek.

Van köze a KHR-nek a BAR-listához?

Igen. A Központi Hitelinformációs Rendszer, a korábbi Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszernek (ismertebb nevén a BAR-nak, BAR-lista) a jogutódja. A BAR-t 1995-ben azzal a szándékkal hoztak létre, hogy ki tudják szűrni a “rossz adósokat”, illetve azokat, akik más pénzintézeteknél is hitelt halmoztak fel. 

Abban az időben szokás volt, hogy a banktitok miatt a bankok nem ismerték a leendő ügyfelek korábbi hitel történetét. Így a kérelmezők sokszor egyetlen kereseti igazolással, egy időben, több pénzintézetnél is igényeltek és kaptak hitelt. Ezt nem tudták visszafizetni, fedezet hiányában pedig a bankok sorra veszteséget könyvelhettek el. Ennek vetett véget a BAR-lista, ami lényegében ez egy negatív adósnyilvántartás volt, azon ügyfelek adatait tartalmazta, akik késedelmesen fizettek.

A KHR-nyilvántartása különbözik a régi BAR-listától

A BAR lista csak azoknak az adósoknak az adatait kezelte, akiknek tartozásuk volt. A KHR listán, ami 2006 óta működik viszont, minden hitelt felvevő ügyfelet nyilvántartanak függetlenül attól, hogy milyen a státusza – így a késedelemmentesen fizetett hitelek is nyilvántartásba kerülnek. 

A KHR rendszere a rendben törlesztett hiteleket és a problémás törlesztéseket szétválasztja, így a hitel felvevője vagy a pozitív vagy a negatív KHR listára kerül. 

A Központi Hitelinformációs Rendszer kezeli a szerződésekhez tartozó fizetési késedelmek, mulasztások, esetleges csalások, visszaélések adatait is, annak érdekében hogy a hitelképességet objektív módon meg lehessen ítélni, és a hitelezési kockázatot minimálisra lehessen csökkenteni. Valamennyi hitelt felvevő személy adatai fel kerülnek az adatbázisba, annak érdekében, hogy mindenki pontosan beazonosítható legyen egy-egy későbbi hitelbírálat során. 

A KHR adatbázisában nyilvántartott adatok

Az adatbázisban szerepel az ügyfél:

  • születési neve, születési helye, születési dátuma, 
  • anyja születési neve, 
  • viselt neve, 
  • állampolgársága, 
  • személyi igazolvány száma, 
  • útlevél száma, 
  • vezetői engedély száma, 
  • egyéb azonosító okmányok száma, típusa, 
  • lakcíme, levelezési címe, e-mail címe, 
  • a rögzített hitelszerződésben betöltött szerepe (adós, adóstárs), 
  • a hitel kötés dátuma, 
  • a felvett pénzösszeg, 
  • a futamidővel kapcsolatos adatok, 
  • mindent, ami az előtörlesztéssel kapcsolatos (dátumok, összegek)
  • a törlesztőrészletek rendszerességével, határidők betartásával kapcsolatos információkat
  • a törlesztések elmaradása,
  • a bankkártya-visszaélésekkel és a csalásokkal kapcsolatos információk …és minden, a hitellel kapcsolatos információt:
  • a tartozás pénznemét,

A tárolt adataid miatt nem kell aggodalmaskodni: a KHR-ben csak a törvényben meghatározott adatokat tárolhatják, felhasználniuk kizárólag a törvényben meghatározott célokra lehet, és csak az arra jogosult pénzügyi szervezeteknek adhatják ki.

Hogyan kerülhetsz fel a KHR negatív listájára?

A legjobb az lenne, ha erre a negatív listára soha nem kerülnél fel, mert annak meglesznek a maga következményei. A negatív KHR listának két státusza létezik: a passzív és az aktív státusz.

A KHR negatív listájára több okból is fel lehet kerülni:

  • a szerződéses kötelezettség megszegése – azaz hitelmulasztás miatt, ilyenkor aktív lesz a negatív KHR státusz. Ez akkor következik be, ha 90 napot meghaladó, a minimálbérnél nagyobb összegű lejárt tartozásod áll fenn – azaz hitelmulasztást követsz el. (Kellemetlenség, hogy nem csak adósként, hanem egy adós kezeseként is automatikusan felkerülhetsz a negatív KHR listára, és a hitel törlesztését követően 1 teljes évig passzív státuszban rajta is maradsz az adóssal együtt.) Passzív KHR státuszba kerülsz akkpr is, ha a hiteledet átütemeztetted, kifizetted, vagy behajtották rajtad. A passzív státusz 1 évig tart (hátralék elengedés esetén viszont 5 év)
  • bankkártya-visszaélés – visszaélésnek számít, ha a bankkártyát vagy a hitelkártyát jogosulatlanul használod (ilyen eset, ha lopott vagy talált kártyával vásárolsz). Ebben az esetben érthető módon nagy a szigor: ha visszaélést követsz el nincs aktív vagy passzív státusz besorolás, 5 teljes évre felkerülsz a negatív KHR listára. 
  • csalás – csalásnak számít és negatív KHR státuszt von maga után, ha a pénzügyi szolgáltatások igénybevételekor hamis adatokat használsz. Itt is, mint a bankkártya visszaéléseknél 5 évig tartó negatív KHR listás nyilvántartásra kell számítanod.

A KHR lista státusza befolyásolja a hitelkérelmek elbírálását?

Persze. Hiszen azért hozták létre, hogy hatással legyen a hitelelbírálás során a döntéshozókra. Ha valaki hitelt szeretnél felvenni, akkor a hitelképességedet a KHR lista státusza alapján döntik el:

  • ha az aktív negatív KHR listán szerepelsz akkor nagyon korlátozott lehetőségekkel rendelkezel: a legtöbb pénzintézet nem ad hitelt. Ilyen esetre vannak olyan szabad felhasználású, vagy adósságrendező hitelek, amelyek mentőövet jelenthetnek. 
  • a passzív státusz már nem kizáró ok a hiteligényléskor, de a hitelintézetek jellemzően olyan feltételeket szabnak, amelyek magasabb kamattal járhatnak. 
  • ha pedig csaltál vagy bankkártyával éltél vissza, esetleg bűncselekményt követtél el 5 évig felejtsd el a hiteligénylést 

A KHR pozitív listáján szerepelni nem jelent rosszat, hiszen ha rendszeresen törleszted a hiteledet, akkor jó adósnak számítasz, ami egy újabb hitelfelvétel esetén egyszerűbbé és gyorsabbá teheti a hitelkérelem elbirálását. 

Szerencsére arra is van lehetőség, hogy a rólunk tárolt adatokat megismerjük. Erről a folyamatról itt olvashatsz bővebben:

KHR státusz lekérdezés, vagyis a Saját Hiteljelentés