Hogyan vehetsz fel hitelt GYES mellett?

Hogyan vehetsz fel hitelt GYES mellett?

GYES, azaz Gyermekgondozást segítő ellátás – egy olyan támogatás, ami alanyi jogon jár, és rendszeresen havonta folyósítják az arra jogosultak számára.

Gyermekgondozást segítő ellátást kaphat:a gyermek szülője, a gyámja, a nagyszülő (amennyiben a gyermek betöltötte 1. életévét, és szülei háztartásában nevelik, és a szülők nyilatkoznak a nagyszülői gyermekgondozást segítő ellátásról).

A GYES időtartama

A GYES folyósítására csak akkor kerülhet sor, ha a CSED, és a GYED lejárt. A GYES-re jogosult személy a saját háztartásban nevelt gyermek után a gyermek hároméves koráig jogosult.  Ez az idő ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig tart, ha pedig a gyermek súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg, akkor a 10. életévének betöltéséig jár.

Hány gyermek után kaphatsz GYES-t?

Aki GYES-re jogosult, az egy időben két gyermek után kaphat gyermekgondozást segítő ellátást, fontos, hogy az ikreket ezesetben egy gyereknek tekintik.

A GYES összege

A GYES havi összege – a gyermekek számától függetlenül – megegyezik az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével – így a GYES havi összege 2021-ben 28.500 Ft, ikergyermekek esetén a havi összeg a gyermekek számával szorzódik. A kapott összegből nyugdíjjárulék címén levonásra kerül 10 százalék .

GYES és hitelfelvétel

Ha GYES mellett szeretnétek hitelt felvenni és mellette nincs egyéb jövedelmi forrásotok, akkor a GYES önmagában nem lesz elég a hitelfelvételhez, de rendkívül fontos szerepe lehet még a hiteligénylés során.

A GYES összege nem számít elsődleges jövedelemnek

Sajnos hitelfelvételnél a GYES-ből származó jövedelmeteket a bankok nem sorolják az elsődleges jövedelmek közé. Akkor felelhettek meg a bankok jövedelmi feltételeinek, ha az elvárt jövedelem kizárólag elsődlegesnek tekinthető jövedelmi forrásból származik.

A bankok elsődleges jövedelemként fogadhatják el:

  • a munkaviszonyból származó jövedelmet:munkabért
  • a vállalkozói jövedelmet: KATA, SZJA szerinti adózó jövedelem
  • a nyugdíjból származó jövedelem: öregségi, külföldi nyugdíj, rokkantsági nyugdíj
  • a külföldi jövedelmet
  • a megbízási díjat
  • az olimpiai járadékot
  • a szolgálati járandóságot
  • a GYED – et (Gyermekgondozási Díj)
  • a bérbeadásból származó rendszeres jövedelmet

A bankok eltérő módon határozzák meg, hogy melyek azok a jövedelmek amelyeket elsődlegesnek tekintenek. De általánosságban elmondható, hogy a munkaviszonyból, a vállalkozói tevékenységből és a nyugdíjból származó jövedelmeket mindenhol elsődleges jövedelemként kezelik. Ebből viszont az is következik, hogy a kizárólag GYES-ből származó a havi jövedelem nem elég ahhoz, hogy hitelt kapjatok. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem juthattok hitelhez!

A GYES összege figyelembe vehető másodlagos (kiegészítő) jövedelemként

A GYES összegét a bankok másodlagos (kiegészítő) jövedelemként veszik figyelembe a hitelfelvétel során. A bank jövedelemvizsgálata alapvetően az elsődleges jövedelmekre terjed ki, így csak akkor vonhattok be a hiteligénylés során másodlagos jövedelmet (köztük a GYES-t), ha az adós elsődleges forrásból rendelkezik a bank által elvárt minimum havi jövedelemmel.

Miért van nagyon fontos szerepe a GYES-nek a hiteligénylésnél?

Amennyiben a jövedelmed kizárólag GYES – ből származik, akkor önállóan ugyan nem vehetsz fel hitelt, de bevonhatsz egy elsődleges jövedelemmel rendelkező hitelképes személyt. Például a házastársad/élettársad fogja a hitelt igényelni – ha munkahelye van ő megfelel a bank jövedelmi és egyéb elvárásainak – akkor te adóstársként a GYES-sel mint másodlagos jövedelemmel “beszállhatsz” a hitelbe.

Mennyi a GYES összege 2021-ben?

A GYES összege, ahogy már az elején említettük egységesen 28.500 Ft/hó gyermekenként, vagyis:

  • 1 gyermekre: 28.500 Ft/hó
  • 2 gyermekre: 57.000 Ft/hó
  • 3 gyermekre: 85.500 Ft/ hó
  • 4 gyermekre: 114.000 Ft/hó

Ekkora összegű kiegészítő jövedelem nagyban megkönnyítheti számotokra a hitelfelvételt, még abban az esetben is, ha te csak adóstársként szerepelsz:

  • a GYES összegének bevonásával olcsóbban juthattok hitelhez – hiszen a nagyobb igazolt jövedelem alacsonyabb kamatot eredményez
  • kedvezően befolyásolja a JTM-et – a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatót – hiszen a szabályozás szerint a havi igazolt jövedelem maximum 50-60%-a fordítható hiteltörlesztésre
  • nagyobb összegű hitel felvételét teszi lehetővé
  • a GYES-ből származó jövedelemnek köszönhetően magasabb törlesztő részleteket is megengedhettek magatoknak

A GYES összege akkor is jár, ha a gyermek féléves kora után visszatérsz dolgozni. Itt két legyet üthetsz egy csapásra: hiszen egyidőben fogsz munkaviszonyból származó elsődleges és GYES-ből származó másodlagos jövedelemmel rendelkezni, ami  már nagymértékben megnöveli a hitelképességedet.

Kapcsolódó tartalmak:

Hogyan vehetek fel hitelt, ha GYES-en/GYED-en vagyok?

További információ CSED, GYES, GYED, Családi pótlékkal igényelhető hitelekről!