Lehetséges a hitelfelvétel GYED mellett is?

Lehetséges a hitelfelvétel GYED mellett is

GYED – azaz Gyermekgondozási díj. Az arra jogosultak gyermekgondozási díjat (GYED) igényelhetnek akkor, amikor a CSED (Csecsemőgondozási díj) lejár. A csecsemőgondozási díj lejártát követően GYED  jár a kisgyermek 2 éves koráig, ikergyermekek esetén pedig a gyermekek 3 éves koráig.

A GYED összegét törvény határozza meg – maximalizálva a pénzbeli juttatást. A GYED ugyanis olyan pénzbeli ellátás, amely biztosítási jogviszonyhoz van kötve.

Kik jogosultak GYED-re?

Gyermekgondozási díjra jogosult:

  • az a gyermekét a saját háztartásában nevelő biztosított szülő, aki a gyermeke születése előtti két éven belül rendelkezik 365 nap biztosítási jogviszonnyal.
  • Szintén jogosult a GYED-re az, akinek a részére CSED került megállapításra (gyám, örökbefogadó, anya, vér szerinti apa), és a biztosítása a CSED alatt szűnt meg (de itt is feltétel a 2 éven belüli 365 nap biztosítási jogviszony megléte, illetve az, hogy a gyermeket a saját háztartásában nevelje).
  • A GYED-et 2020. január 1-től a nevelőszülő és a nagyszülő is igénybe veheti.

Diplomás GYED

“Diplomás” GYED-re az a magyar állampolgárságú vagy másik EGT állampolgárságú szülő nő, vagy vér szerinti apa jogosult,  aki magyar nyelvű felsőfokú alapképzésben, mesterképzésben, felsőoktatási szakképzésben, egységes osztatlan doktori képzés nappali tagozatán tanul- Feltétel, hogy rendelkezzen legalább két aktív félévben hallgatói jogviszonnyal és a gyermek a hallgatói jogviszony fennállása alatt szülessen meg.

Fontos tudnivaló, hogy a GYED-re való jogosultsághoz szükséges 365 napos biztosítási jogviszonynak nem kell folyamatosnak lennie.

A GYED összege

A GYED összege a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 százaléka, azzal a kikötéssel miszerint a GYED megállapítható összegének maximuma havonta nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70 százalékát. (Azaz számszerűsítve a GYED havi összege 2021-ben nem lehet több havi bruttó 234.360,- Ft-nál, mely az adók levonása után nettó 175.770 Ft-ot jelent egyetlen gyermek esetén) A GYED maximális összegét hivatalból felülvizsgálják minden év január 15-ig.A

A diplomás GYED összege:

  • a szakirányú továbbképzésben, a felsőoktatási szakképzésben,a felsőfokú szakképzésben, a felsőfokú alapképzésben,   részt vevő igénylő esetén a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 70 %-a
  • a  mesterképzésben, az egységes, osztatlan képzésben, vagy doktori képzésben részt vevő igénylő esetén az akkor érvényes garantált bérminimum 70 %-a

A GYED bruttó összegéből le fognak vonni 15% személyi jövedelemadó-előleget, és 10% nyugdíjjárulékot. A családi kedvezmény érvényesíthető.

A GYED mellett a szülő korlátlan időtartamban, bármilyen jogviszonyban dolgozhat, kivéve az úgynevezett diplomás gyedet kapókat, akik csak az ellátás folyósításának 169. napjától végezhetnek korlátlan időtartamban keresőtevékenységet.

GYED és hitelfelvétel

Gyakran kérdezik, hogy a GYED mellett megoldható-e a hitelfelvétel?

Hitelfelvétel szempontjából a GYED-en lévők a legszerencsésebbek. Miért? Mert ez biztosítja a legmagasabb havi rendszeres jövedelmet. Ezért kivételes esetekben  elegendő a GYED már önmagában is  a hitelfelvételhez, de ha a bankok nem fogadják el önálló jövedelemként, akkor is rendkívül fontos a hiteligénylés során.

A bankok elsődleges jövedelemként a GYED-et csak ritkán fogadják el

A hitelfelvételnél a GYED-ből származó jövedelem – ami igen magas összeg is lehet – kivételes esetekben elsődleges jövedelemnek számíthat. Ahhoz, hogy kizárólag a GYED mellett is hitelezhető lehess a GYED összegének  el kell érnie a bank által meghatározott minimális jövedelmi szintet.

A legtöbb esetben azonban a bankok a GYED összegét nem sorolják az elsődleges jövedelmek közé – ez csak annyit jelent, hogy önállóan nem tudsz hitelt felvenni, viszont attól még hitelhez juthatsz – mutatjuk hogyan.

Milyen jövedelmeket fogadhatnak el a bankok elsődleges jövedelemként?

Lássuk:

  • Nyugdíjból származó jövedelem: öregségi, rokkantsági, külföldi nyugdíj
  • Külföldi jövedelem
  • Munkaviszonyból származó jövedelem: munkabér
  • Vállalkozói jövedelem: KATA, SZJA szerinti adózó jövedelem
  • Bérbeadásból származó jövedelem
  • Megbízási díj
  • Szolgálati járandóság
  • Olimpiai járadék
  • …és egyes bankoknál a GYED (Gyermekgondozási Díj)

A bankok eltérő módon határozzák meg, hogy milyen jövedelmeket tekintenek elsődlegesnek. A munkaviszonyból, vállalkozói tevékenységből és nyugdíjból származó jövedelmeket azonban mindenhol annak tekintik.

A GYED összege biztosan figyelembe vehető másodlagos (kiegészítő) jövedelemként

Akkor sem kell kétségbe esni, ha a hitelintézetek nem fogadják el elsődleges jövedelemként a GYED összegét, vagy az összeg nem éri el a bank által elvárt minimum szintet. A bankok ugyanis másodlagos (kiegészítő) jövedelemként figyelembe vehetik a GYED-et a hitelfelvétel során. A bankok a jövedelemvizsgálat során alapvetően az elsődleges jövedelmeket vizsgálja így csak akkor tudsz másodlagos jövedelmet (köztük GYED-et) bevonni, ha a hitelfelvétel során rendelkezel elsődleges forrásból a bank által elvárt minimum havi jövedelemmel.

Így ha kizárólag GYED-ből származó jövedelemmel rendelkezel, csak akkor juthatsz hitelhez, ha az adott bank azt elsődleges jövedelemként elfogadja.

Nagyban megkönnyítheti a GYED a hitelfelvételt

Sajnos a bankok jelentős része nem fogadja el a kizárólag GYED-ből származó jövedelmet, ezért ebben az esetben az jelenthet megoldást, ha egy elsődleges jövedelemmel rendelkező hitelképes személy, például a házastársad/élettársad igényli meg a hitelt. Ha ő megfelel a bank elvárásainak (életkor, jövedelem, munkaviszony hossza és jellege), akkor te, a GYED-del rendelkező személy is bevonható a hitelbe. Ilyenkor már a másodlagos jövedelmet a GYED összegét is maradéktalanul figyelembe veszik.

A GYED  megkönnyítheti számotokra a hitelfelvételt, még abban az esetben is, ha te csak adóstársként szerepelsz a hitelben:

  • a nagyobb összegű igazolt jövedelem alacsonyabb kamatot eredményezhet – azaz olcsóbban juthattok hitelhez.
  • mivel magasabb havi törlesztést is megengedhettek magatoknak, akár több millió Ft-tal magasabb összegű hitelhez is juthattok

Amennyiben a GYED összege nem lenne elegendő, akkor van egy könnyen megoldható lehetőségetek. A GYED összege  maradéktalanul jár akkor is, ha a GYED-et igénylő szülő dolgozik. Ekkor az a furcsa, de mégis ideális eset áll elő, hogy egyszerre fog rendelkezni a munkaviszonyból származó elsődleges illetve a GYED-ből származó másodlagos jövedelemmel, ami nagymértékben megnöveli a hitelképességet.

További információt CSED, GYES, GYED, Családi pótlékkal igényelhető hitelekről ITT találsz!